Súkromná
spojená
škola

sLOVEnskô

Hrajú

Samuel Bela
Terézia Dibdiaková
Alexandra Kočanová
Viktória Koporecová
Karolína Kozáková
Kristína Kubalová
Carolina Massa
Viktória Zifčáková

O divadelnej hre

Čítajúcimi sme boli zrejme všetci, všetci sme nahlas čítali počas hodín na základnej škole. Ale medzi čitateľov, ktorí si vyberú knihu a s radosťou a bez akéhokoľvek tlaku si ju užijú, dnes patrí len malé percento Slovenska. Niekto je odradený čitateľ (niekde sa stala chyba a knihy sa pre neho stali symbolom utrpenia) a niekto je na dobrej ceste a je rozbehnutý čitateľ a čítanie berie ako zdroj informácií a relaxu. Ako sa hovorí – nikdy nie je neskoro a vždy je šanca začať odznova.

Preto sme sa rozhodli vybrať niektoré slovenské literárne poklady a spracovať ich inak – možno dynamickejšie, možno vtipnejšie alebo nečakanejšie. Každopádne, snažíme sa zobraziť tvorbu slovenských autorov tak, aby sa zo začínajúceho čitateľa stal čitateľ rozbehnutý a nie odradený. Hájnikova žena môže mať aj muzikálovú podobu, Ťapákovci sú ideálnou predlohou pre epizódu Rodinných prípadov a Tri gaštanové kone môžu inšpirovať súčasných tanečníkov…

A ak je niekto nezlomný a nedá sa presvedčiť, že knihy môžu byť viac ako len dekorácia z Pinterestu, môže si slovenské literárne topky priblížiť v autorskom predstavení martinského hereckého konzervatória – sLOVEnskô. V predstavení sú spracované tieto diela: Hájnikova žena, Neprebudený, Ťapákovci, Tri gaštanové kone a Bačova žena. Jednotlivé časti inscenácie sú dopĺňané informáciami o autoroch, dobovými a politickými reáliami, ale najmä humorom.

Skip to content